Durangoko 22. Euskal Jaiko egitaraua

 

28 elkartek parte hartu dute antolakuntzan. Maiatzaren 24ean hasi, eta ekainaren 23ra arte luzatuko da egitaraua.

Hainbat nobedade aurkeztuko ditu Euskal Jaiak ekimenak, besteak beste, maiatzaren 30ean egingo den PechaKucha, edota ekainaren 23an San Roke auzoan egingo den Akelarre ikuskizuna. Kriskitin eta Herria elkarteek antolatu dute aurtengo Euskal Jaiak itxiko duen ekimena. "Gogoa dugu ostera ere Durangon lan hau erakusteko" azaldu zuen Nagore Lozano Kriskitin dantza taldeko kideak aurkezpenean. 60 dantzarik, eta hainbat musikarik eta abesbatzako kidek parte hartuko dute.

PechaKuchan, ostera, Durangoko bost sortzailek parte hartuko dute. 20 segundutan eta 20 irudirekin beren burua aurkeztu beharko dute Leire Unzuetak, Parkour elkarteak, Keep Real proiektuak, Usue Egia diseinatzaileak eta Iñaki Etxezarraga 'Etxe' musikariak.

Urteetako tradizioa duten hainbat ekitaldi ere ospatuko dira aurtengoan, hala nola, Peter Memoriala, Durango Hiria txistu ikuskizuna, Euskal Dantzen Jaialdia edota Zesta Punta txapelketa partiduak.  

 

Egitarau osoa: 

Maiatzak 24, barikua 

- ESKOLARTEKO XI. PINTURA LEHIAKETAREN ERAKUSKETA, Ezkurdi Erakusketa Aretoan 

- 18:00 ESKOLARTEKO ESKU PILOTA TXAPELKETA ETA NESKEN PALA TXAPELKETA, Ezkurdi Jai Alai eta San Fausto Pilotalekuetan

- 19:15 X. “PETER” MEMORIALA ESKU PILOTA JAIALDIAREN FINAL LAURDENAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan 

Maiatzak 25, zapatua 
- 18:00 XVIII. ZESTA PUNTA TXAPELKETAREN PARTIDAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan 

Maiatzak 26 IGANDEA 

- 8:30 MUGARRI EGUNA
irteera: Andra Mariako elizpea / ibilbidea: Andra Maria-Baso-baltz-Gibela-Landaederra / Distantzia: 8 km-Desnibela: 900 m

- 12:00 XVIII.ZESTA PUNTA TXAPELKETAREN PARTIDAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan 

- 19:00 ORGANO KONTZERTUA: OLIVIER LATRY (Parisko Katedrala), Andra Mariako Basilikan 

Maiatzak 30, eguena

- 20:00 PECHAKUCHA, Andra Mariako Elizpean 

Maiatzak 31, barikua  
- 18:00 ESKOLARTEKO ESKU PILOTA TXAPELKETA ETA NESKEN PALA TXAPELKETA, Ezkurdi Jai Alai eta San Fausto Pilotalekuetan

- 19:15 X. “PETER” MEMORIALA

- 13:00 ESKOLARTEKO XI. PINTURA LEHIAKETAREN SARI BANAKETA, Ezkurdi Erakusketa Aretoan 

Ekainak 4, martitzena 

- 12:00 IRRATI TAILERRA 

Ekainak 5, eguaztena 

- 09:30 UMEENTZAKO ZINEA 

Ekainak 7, barikua

- 9:00 VI GR MIKELDI 6. ETAPA
nagusientzako ibilbidea, Oromiño-Artatza-Garai-Durango / 11,5 km, irteera Madalenako bus geltokian.

- 10:00 JOKU TRADIZIONALEN TOPAKETA, Landako Polikiroldegian

- 10:00 ANTZERKIA LH 3. mailako ikasleentzat, San Antonio ikastetxean 

- 18:00 ESKOLARTEKO ESKU PILOTA TXAPELKETA ETA NESKEN PALA TXAPELKETA, Ezkurdi Jai Alai eta San Fausto Pilotalekuetan

- 19:15 X. “PETER” MEMORIALA ESKU PILOTA JAIALDIAREN FINAL ERDIAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan

Ekainak 1, zapatua 

- 18:00 XVIII. ZESTA PUNTA TXAPELKETAREN PARTIDAK EZKURDI JAI-ALAI ZESTA PUNTA ESKOLA, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan

- 19:30 XXXVI. EUSKAL DANTZEN JAIALDIA (I), ZUBEROA (Muskildi) eta BiZKAiA (Tronperri), Andra Mariako Elizpean

Ekainak 2, domeka 

- 12:00 XVIII. ZESTA PUNTA TXAPELKETAREN PARTIDAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan

- 12:30 XXXVI. EUSKAL DANTZEN JAIALDIA (II)

GiPUZKOA (Donostiako Goizaldi dantza taldea) ARABA (Gasteizko Adurtza dantza taldea) nAFARROA (Tafallako dantza taldea), Andra Mariako Elizpean

- 14:45 “Arratoi pirata eta hazteko beste abentura batzuk” Zugaza Zine Aretoan 

- 19:00 “Aralar, mundua leku den lurra”, Plateruena Kafe Antzokian

Ekainak 6, eguena 

- 10:00 ANTZERKIA San Antonio ikastetxean 

Ekainak 8, zapatua 

- 12:00 KALEJIRA ETA DANTZA, B. Ertzila Musika Eskolako Txistulariak, Txoritxu Alai, Tronperri eta Kriskitin Dantza Taldeak

- 18:00 XVIII. ZESTA PUNTA TXAPELKETAREN FINALAURREKOAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan 

- 20:00 ”DURANGO HIRIA” TXISTU FUSIóN & FLAMENCO “EMOCIONES”, San Agustin Kultur Gunean

Ekainak 9, domeka 

- 12:00 JULENE AZPEITIA LEHIAKETAREN SARI BANAKETA, Plateruena Kafe Antzokian

- 19:00 KONTZERTUA · CoNCIERTo“FLAMENCO ETXEA” TABiRA MUSiKA BAnDA, GORKA HERMOSA (akordeoia), JOSÉ LUiS MOnTÓn (gitarra) eta MARiA BERASARTE (ahotsa), Andra Mariako Elizpean 

Ekainak 11 asteartea 

- 14:30 / 16:30 EUSKAL KARAOKEA DBH 1. mailako ikasleentzat, Andra Mariako elizpean 

- 18:00 HITZALDIA 
“BAJO LA MIRADA DE ANBOTO. CóMO LLEGAMOS A SER VASCONES” Sabin Goikolea Erdoiza (Ekonomista. Gerediagako presidente ohia),Arte eta Historia Museoan

Ekainak 13, eguena 

- 9:30 / 10:45 BASERRIKO KIROLAK, Ezkurdi plazan (euria bada, Andra Mariako Elizpean)

Ekainak 14, barikua

- 18:00 ESKOLARTEKO ESKU PILOTA TXAPELKETA ETA NESKEN PALA TXAPELKETA Ezkurdi Jai Alai eta San Fausto Pilotalekuetan

- 19:00 KALEJIRA, DURAnGOKO TXALAPARTA, ALBOKA, TRiKiTiXA eta PAnDERO ESKOLAK eta SUGARRi FAnFARRiA

Ekainak 15, zapatua

- 18:00 XVIII. ZESTA PUNTA TXAPELKETAREN FINALAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan

- 22:00 MUSIKA KONTZERTUA, DANNY MEIP, GORKA PEREZ eta GATO DJAK, Andra Mariako elizpean

Ekainak 16 igandea

- 11:00 ESKOLARTEKO ESKU PILOTA TXAPELKETA ETA NESKEN PALA TXAPELKETAREN FINALAK

- 17:00 X. MEMORIAL “PETER” ESKU PILOTA JAIALDIAREN FINALAK, Ezkurdi Jai Alai Pilotalekuan

Ekainak 22, zapatua

- 8:30 DURANGALDEKO ERMITAK

Madalena - San Fausto - San Bicente (Astola) - San Martin (Gaztelua) - Santa Eugenia (Aramino) - Santa Katalina (Berriozabaleta) - San Lorenzo (Miota) - Santo Tomas (Mendraka) - San Adrian (Argineta) - Ur sulfurosoa (Zenita) - Elorrio - Durango, 8:30etan Madalenako ermitan

- 20:00 ORGANO KONTZERTUA, Matias Sagreras (Buenos Aires-Argentina), Andra Mariako Basilikan

Ekainak 23, domeka 

22:30 AKELARREA IKUSKIZUNA ETA SAN JUAN SUA, San Roke auzoan

https://anboto.org/durango/1558372905724-durangoko-22-euskal-jaiko-egita...

anboto.org
Asteartea, Maiatza 21, 2019